Anne ve Çocuk

Yeni Doğan Bebek Yıkarken Nelere Dikkat Edilmeli?


Annelerin en çok tereddütte kaldığı en önemli konu "yeni doğan bebek yıkarken nelere dikkat edilmeli?" konusu. Yeni doğan bebeklerimizin cildi aşırı hassas olduğu için yıkarken çok dikkat edilmesi gerekiyor. Kullandığımız şampuan ve kullandığımı suyun sıcaklığı da dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Göbek Bağı Çevresi İyice Kurutulmalı

Bebeğinizi göbek bağı düşmeden önce de yıkayabilirsiniz. Burada en önemli husus bebeğinizi yıkadıktan sonra göbek bağı çevresini iyice kurutmalısınız. Göbek bağı çevresi iyice kurutulmadığı takdirde göbek bağının çevresi nemli kalıp düşmesi gecikebilir yada enfeksiyon kapabilir. Eğer yıkama işlemi için göbek bağının düşmesini bekliyorsanız ılık suyla ve pamuklu bir bezle bebeğinizin vücudunu silebilirsiniz. Göbek bağı bakımı ile ilgili yazımızda detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Yeni Doğan Bebek Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Bebeğinizi yıkamak için bebek küvetlerini kullanın. Suyun sıcaklığı 37-38 dereceyi geçmemesine dikkat ediniz. Aşırı sıcak yada soğuk olması bebeğimizin durumdan mutsuz olmasına ve ağlamasına sebep olacaktır. Ayrıca suyun sıcaklığını dirseğiniz ile kontrol edebilirsiniz. Suyun seviyesi 5-8 santimetreyi geçmemesine dikkat etmelisiniz. Su seviyesi çok yüksek olursa bebeğimiz huzursuz olabilir. Bebeğimizin başının altına bir elimizi yerleştirip, bacaklarını suyun içine sokun ve diğer eliniz ile yumuşak sünger yada yumuşak pamuklu bir bez ile masaj yaparak vücudunu yıkayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta bebeğinizin yüzüne su gelmemesi çünkü bundan hiç hoşlanmazlar ve ağlamaya başlayabilirler. Bu nedenle suyu başının arka kısmından dökmelisiniz. Son olarak yüzünü sildikten sonra bebeğimizi nazikçe kurutabilirsiniz.

Bebeğimizi Yıkarken Şampuan Seçimi

Bebek şampuanları her ne kadar göz yakmıyor olsa da şampuanın göze kaçmamasına dikkat edin. İçerisinde paraben, parfüm ve boya gibi kimyasal madde bulundurmayan ve güvenilir markaları seçin. Ayrıca bebek şampuanı seçerken pH değerinin 7.5 nötr seviyesindeki ürünlerin seçilmesi tavsiye edilir. İçerisinde yabancı ve bilmediğiniz bir madde varsa kesinlikle kullanmayınız. Bebeklerin cildi çok hassas olduğu için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Yetişkinlerin kullandığı şampuanları kesinlikle bebeklerimizin vücuduna sürmeyiniz. Yıkarken ve kurularken kullandığımız sünger, bez veya havlunun çok yumuşak ve pamuklu olmasına dikkat ediniz. Sağlıklı günler dileriz..


Bizden Haberdar Olun