Anne ve Çocuk

Sağlıklı Bir Gebelik İçin Beslenme Önerileri


Gebelik döneminde beslenme ve hayat tarzınız çok büyük bir öneme sahiptir. Gelişmiş avrupa ülkelerinde bile yetersiz ve sağlıksız beslenme durumları oluşmaktadır. Yapılan araştırmalarda, 460 hamile kadın arasından sadece 8 tanesi kaliteli ve sağlıklı gıdalarla beslendiği tespit edilmiştir. Çok sayıda kadın, hamilelik döneminde beslenme alışkanlıklarının bebeği için ne kadar önemli olduğunu bilmesine rağmen ne tüketmesi gerektiği konusunda bir bilgiye sahip olmadıklarını ortaya çıkmıştır.

Neden Gebelik Döneminde Farklı Gıdalar Tüketmeliyiz?

Hamilelik döneminde alınan gıdalar, bebeğimizin sağlığını direkt olarak etkilemektedir. Çünkü bebeğimiz annenin aldığı gıdalarda bulunan protein,vitamin,mineral ve sıvılara direkt olarak erişir ve alınan gıdalardan beslenir. Temel olarak gebelik döneminde bu gıdaların öneminin sebepleri şu şekildedir; Organların Gelişimi: Anne karnındaki bebeğin organlarının oluşması ve gelişmesi, kalsiyum ve D vitamini büyük öneme sahiptir. Ayrıca bu vitaminler ve kalsiyum annenin aldığı besin maddelerinden bebeğe aktarılır. Beyin Gelişimi: Hamileliğin ilk 3 aylık dönemde, bebeğimizin beyni çok hızlı bir şekilde gelişme gösterir. Beyin gelişimi için Omega-3, protein ve yağ asitleri gibi temel yapı taşını oluşturan besinler çok büyük bir öneme sahiptirler. Beslenme Alışkanlıkları: Yapılan araştırmalar, hamilelik döneminde yenilen yemeklerin kokusu amniyon sıvısına karıştığından dolayı bebeğiniz bu yemeklere karşı aşinalık kazanmaktadır. Hamilelik Boyunca Sağlıklı Beslenme: Hamileliğinizin ilk Üç aylık periyodunda plasenta ve embriyo, hücre bölünme faaliyetlerini sürdüreceği için bu dönemde sağlıksız beslenmeniz bebeğinizin diyabet,inme,koroner kalp rahatsızlıkları ve hipertansiyon riskini de arttırmaktadır.

Hamilelik Döneminde Dengeli Beslenme Düzeni Oluşturun

Bu dönemde beslenme düzeninize kaliteli proteinleri, kompleks karbonhidratları ve sağlıklı yağları eklemelisiniz. Protein tüketimi en önemli unsurlardan biridir. Çünkü annenin rahim ve doku gelişimi proteinlere doğrudan bağlıdır. Sağlıklı yağlar da bebek gelişimi ve annenin sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmesinde oldukça önemlidir.

Bol Su İçmeye Devam Edin

Gebelik döneminde hem bebeğin hem de annenin dolaşım ve gelişimine en büyük katkıyı su yapar. Bebeğinize besinlerin ulaştırılmasından tutun da onun artıklarını da atmak için de suya ihtiyacınız var. Yemekler ile birlikte 1-2 bardak su içmelisiniz.

Aşırı Kalori Alımına Dikkat

Hamilelik döneminde kalori alımına çok dikkat etmelisiniz. Kalori alımını arttırmak da azaltmakta zararlıdır. Kararında alınması gerekir. Hamilelik döneminde aşırı kalori alan anne adaylarının bebeklerinde düşük, diyabet ve obezite riski artmaktadır.

Sağlıklı Alternatifler Üretin

Hamilelik döneminde beslenmenize dikkat etmelisiniz. Fakat bunun için kendinizi zorlamayın. Bazı gıdaları almak istemediğinizde yada mideniz bulandığında kendinizi şartlandırmayın. Onun yerine kendinize sağlıklı alternatiflere yönlendirin.

Hamilelik Dönemi En İyi Gıdalar

Hamilelik döneminde aldığınız gıdalar sizin ve bebeğinizin sağlığını direkt olarak etkiler. Hamilelik döneminde beslenmeniz için taze sebzeler, meyveler, organik yumurta, taze balıklar, organik et, kuruyemişler, yoğurt, kefir, tahıllar ve baklagillerden oluşan besin grupları ile beslenmeniz daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz..


Bizden Haberdar Olun