Anne ve Çocuk

İnatçı Çocuğa Nasıl Davranılmalı?


Bilindiği gibi inatçı çocuklar , anneler ve babalar için aşırı yorucu ve işin içinden çıkılmaz bir durumdur. Çocuklar, yaptırmak istediklerini inatlaşarak yaptırabileceklerini kavradıktan sonra bunu devam ettirirler. Burada anne ve babaya çok büyük bir iş düşüyor. İnatlaşarak işlerini halletmeye çalışan çocuklara karşı iradeli bir tutum sergilemeliler. İnatçı Çocuğa sakin ve çocuğunuzun anlayacağı bir şekilde "hayır" demelisiniz. Tabi çocuğunuza neden "hayır" dediğinizi anlatmanız ve ona sebep sonuç ilişkisi sunmalısınız. Bu şekilde çocuğunuz daha hızlı bir şekilde kavrayacaktır. Aynı durumu tekrarlayan inatçı çocuklara aynı şekilde sakin bir şekilde sebep sonuç ilişkisini anlatarak "hayır" demelisiniz. Genelde inatlaşma evresi 2-4 yaş arasından görülmektedir. Tabi bu sadece bu yaşlarda değil her yaşta görülebilir. Çocuk kişilik kazanmaya ve kendinin farkına varmaya başladığında, bu inatlaşma evresi de ortaya çıkacaktır. Bu dönemde çocuğunuza sert bir üslup kullanmak yerine daha sakin karşılayıp sizde bu konuda ısrarcı olun. Bu konuda anne ve babaya çok iş düşmektedir. İnatçı çocuklar ile nasıl konuşmalı, nasıl davranmalı bu konuda sizlere bir kaç yöntemden bahsedeceğiz.

Çocuklarda İnatlaşma Sebepleri Nelerdir?

Büyüyen ve gelişen çocuğun, bağımsızlık duygusu da güçlenir. Bazı durumlarda ilgi çekmek yada kendini kanıtlamak isteyebilir. Bazen çocuğunuzun ne istediğini bile anlamayabilirsiniz. Siz evet dedikçe hayır der. Siz hayır dedikçe evet der. Bunun sebebi bu yaşlardaki çocukların fikirleri jet hızıyla değişmesidir. Bu hız uzaya fırlatılan bir roketten bile hızlı olabilir. Bu aşamada ailenin bu inatlaşan tavır karşısında tutumunuz çok fazla önem teşkil etmektedir. Eğer inatlaşma durumu bitmiyorsa, anne ve baba olarak sizler daha sakin bir üslupla konuşmalı ve anlaşmalısınız. Çocuğunuzun ne istediğini anlamalı ve ona bunu nasıl anlatması gerektiğini sakince anlatmalısınız. Eğer anlatamıyorsa bu konuda ona yardım etmelisiniz. Sonuçta çocuğunuz aileden bir birey ve ona bunu hissettirmeli, ayrıca görüşlerine saygı duymalısınız. Bu tip tartışmalar aile içerisinde daha büyük huzursuzluklar çıkarabilir. Çocuğunuza onu sevdiğinizi ve görüşlerine saygı duyduğunuzu belirtmelisiniz. Tüm çocuklar birbirlerinden farklı şekilde büyürler. Farklı şekilde büyümeleri, farklı şekilde inatlaşmaları demektir. Bazı çocukların inatlaşma şekilleri ağlama, nefesini tutma,bağırma ve kendini yere atma gibi farklılıklar gösterebilir. Hatta kendine zarar verecek davranışlarda da bulunabilir. Bu tip durumlarda sizin nasıl bir tavır ile karşılık vereceğiniz çok önemlidir. Anne ve baba sinirlenmeden konuyu izah etmeli ve onu ikna etmelisiniz. Eğer tüm bu yapılanlar onu sakinleştirmiyorsa bir uzmandan bu konu ile ilgili destek almalısınız.

İnatçı Çocuklar Nasıl Eğitmeli?
  • Çocuğunuz inatçı olsa bile, anne ve baba olarak sizde ona inatçı bir tavır takınmayın. Kesinlikle ceza vermemeli veya baskı altına almaya çalışmamalısınız
  • Çocuğunuza karşı sakin ve soğukkanlı bir davranış sergilemelisiniz. Sakin bir ses tonuyla, sakince anlatmalısınız.
  • Unutmayın ki; o daha yolun çok başında ve bu durumun geçici olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
  • Sabırlı ve kararlı bir duruş çok önemlidir. Bu davranışınızı sürdürürseniz samimi bir ortam oluşur. Kesinlikle önce hayır deyip, sonradan evet demeyin. Bu çok yanlış bir davranıştır. Kararınız net olsun. Tutarlı tavrınız çocuğunuzun inatçı tavrında çok önemlidir.
  • Çocuğunuz bir konu ile ilgili sizinle inatlaşıyorsa, sakin bir şekilde dinlemeye çalışın. Sizin onu dinlemeniz onu sakinleştirecektir. Çocuk sakinleştikten sonra ilgisini dağıtmak için başka bir konu ile ilgili konuşmaya başlayın.
  • İnatçı olduğu konu ile ilgili neden ona "hayır" dediğinizi sakin bir üslup ile anlatmaya çalışın. Ona ilgisini çekecek örnekler verin. Bu sayede dikkati farklı bir konuya odaklanacak ve inatçı tavrını bırakacaktır.

Bizden Haberdar Olun