Güzellik

Takma Kirpik Sağlıklı Mı?


Tüm kadınlar, uzun, dolgun ve kıvrımlı kirpiklere sahip olmak istiyor. Fakat istenen etkiyi oluşturan bir maskara bulunamıyor. Bu durumda kadınlar genelde takma kirpiklere mecbur kalıyoruz. Takma kirpik ile doğal bir görünüm yakalamak için gerçek kirpilerinize tek tek yapıştırılıyor. Daha sonra bu kirpikleri çıkartmak için epey zahmet çekiyoruz. Peki, bu kirpikler sağlıklı mı? Sizler için araştırdık.

Takma Kirpik Uygulayanlara Dikkat!

Bazı güzellik merkezlerinde takma kirpik uygulamasında kimyasal yapıştırıcı kullanılıyor. Bu sağlığınız için çok büyük bir tehlike arz ediyor. Kimyasal yapıştırıcı cildinizi tahriş edebilir ve alerjik durumlar oluşmasına neden olabilir. Uygulayan kişilerin eğitimsiz ve tecrübesiz kişilerce uygularsa kimyasal yapışkanı gözünüze sürüp korneanıza zarar verebilir. Kirpiklerin kimyasal içermeyen bir yapıştırıcı ile yapıştırılması ve uygulayan kişinin eğitimli olması bu işlemin güvenli bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır. Kimyasal yapıştırıcıların yol açtığı sağlık sorunları arasında göz iltihabı, göz kapağı iltihabı ve göz kapağının tahriş olması gibi bir çok sağlık sorununa neden olmaktadır. Hatta kimyasal maddenin gözünüze teması ile görme problemleri bile yaşayabilirsiniz.

Takma Kirpik Kullanım Süresi

Takma kirpik uygulaması yapan kişilerin uygulama yapıldıktan sonra çok uzun seneler herhangi bir sorun yaşamadan kullanabildiğini söylemesidir. Bu tamamen yanlış ve sağlık açısından oldukça zararlı bir söylemdir. Gerçek kirpikleriniz nefes alamadığı için kirpiklerinizi kaybetme riskiniz bulunmaktadır. Ne kadar sık değiştirilirse o kadar sağlıklıdır. Uzun süre kalan takma kirpikler bakteri oluşumuna ve enfeksiyon oluşmasına neden olmaktadır. Yeni kirpiklerin oluşması için, eskisinin dökülmesi ve yeniden çıkmasınını sağlayan bir döngü vardır. Uzun süre takma kirpik kullandığınızda varolan sağlıklı kirpiklerinizin bu döngüyü yerine getirememesinden dolayı kalıcı bir şekilde dökülmesine neden olmaktadır. Doğal kirpiklerinizin üzerine  takıldığında, doğal kirpikleriniz aşağıya doğru çekildiği için ağırlık oluşturup doğal kirpiklerinizin dökülmesine neden olmaktadır.

Sağlıklı Bir Kullanım İçin

Bu uygulamanın tecrübeli kişilerce, kimyasal yapıştırıcı kullanmadan uygulanması gerekmektedir. Sterilize edilmiş ekipmanlar kullanılmalı. Takma kirpiklerinizi çıkartırken makyaj temizleme mendili ile çok fazla baskı ve çekme yapmadan çıkartmaya çalışın. Uzun süre takma kirpik kullanmayın yada arada kirpiklerinizi dinlendirin.


Kategorideki Son Yazılar
Bizden Haberdar Olun