Sağlık

Menopoz Nedir? Belirtileri Nelerdir?


Menopoz Nedir?

35 ile 55 yaşları arasındaki kadınlarda görülen hormonal değişiklik dönemidir. Her kadın için menopoz dönemi yaşanılması gereken bir dönemdir. Menopoz döneminde, yumurtalıklarımız küçülür ve adet döngülerimizi kontrol altında tutan östrojen ve progesteron hormonları üretimi durdururlar. Bu nedenle yumurtalar biter ve doğurganlığımız azalır. Menopoz dönemine giren bir kadın'ın hamile kalma ihtimali yoktur. Bu yazımızda menopoz nedir? Belirtileri nelerdir? Bu gibi soruların yanıtlarını sizlere vermeye çalışacağız. Menopoz 3 dönemden oluşmaktadır:

Perimenopoz

Menopoz döneminden önce östrojen ve hormon seviyesinin düşüşe geçtiği 3-5 yıllık dönemdir. Genelde 40'lı yaşların sonlarına doğru başlayan dönemdir. Düzensiz adet görme ile birlikte; vücut ısısında hızlı değişmeler, uyku düzensizlikleri, kalp hızında artış, kalpte çarpıntı, duygu geçişleri, sinirlilik durumu, kaygılanma ve vajinal kuruluk gibi sorunlar görünmektedir. Perimenopoz döneminde hamile kalma şansı bulunmaktadır. Adet kanamalarını düzenleme için çeşitli tedaviler yapılmaktadır.

Menopoz

Menopoz döneminde girme yaşı 50-52 yaşlar arasındadır. Perimenopoz döneminden menopoz dönemine geçiş genellikle 1 ile 3 arasında sürebilir. Her kadının bu dönemleri farklı şekilde yaşayabilir. Bazı kadınlarda bu belirtiler görülmeyebilir veya bu belirtileri hafif şekilde yaşıyor olabilir.

Postmenopoz

Bu dönem son adet görmenizden 1 yıl geçtikten sonra başlamaktadır. Bu dönemde östrojen hormonu azaldığı için kalp rahatsızlığı ve kemik yoğunluğundaki azalma nedeniyle kemik erimesi riski artmaktadır.

Erken Menopoz

35 yaş ve öncesi menopoz dönemine girilmesi erken menopoz olarak adlandırılmaktadır. Vücudun doğal yaşlanma döngüsü dışında gelişen bazı durumlar menopoz dönemine erken girilmesine neden olabilmektedir. Rahmin alınması, yumurtalıkların yada tüplerin alınması, Kemoterapi veya radyoterapi gibi durumlar nedeniyle menopoz belirtileri görülmeye başlayabilir.

Menopoz Belirtileri

Menopoz belirtileri her kadında farklı şekilde görülebilir. Ani sıcak basması, duygusal patlamalar ve enerji düşüklüğü gibi durumlar oluşabilir. Östrojen ve progesteron üretiminin azalması bir çok belirti de görülebilir. Özellikle Östrojen hormonunun vücudumuza bir çok etkisi bulunduğu için azalması durumunda idrar yolu, göğüsler, cildimiz, saçlar, kaslar,beyin ve üreme sisteminde bir takım sorunlar görülebilir. Menopoz her kadında görülen doğal bir dönemdir. Menopoz döneminde görülen belirtilerin hafifletilmesi için sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam için doktorunuzdan destek alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz..


Bizden Haberdar Olun