Faydalı Bilgiler

Pirinç Suyu Faydaları


Pirinç suyunun cildinize ve saçınıza büyük fayda sağladığını biliyor muydunuz?  Pirinç suyu, vitamin ve mineraller açısından zengin içeriği ile sağladığı faydaları hep birlikte inceleyelim.

Pirinç Suyu Faydaları

Pirinç Suyun Cilde Faydaları

Pirinç suyu sayesinde cildiniz parlak bir görünüme kavuşur. Cildinizin rengini açar ve yumuşak, pürüzsüz bir görünüme kavuşur. Cilt beyazlatıcı özelliği bulunmaktadır. Cildinizdeki kırışıklıkları, güneş lekelerini ve içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde yaşlanma belirtilerini yok eder. Ayrıca sivilce oluşumunu engeller. Rahatsızlık duyulan cilt gözeneklerinin büyümesini durdurur ve sıkılaştırır. İçerisinde kimyasal bileşenler olan kozmetik ürünler yerine pirinç suyu kullanabilirsiniz.  Pirinç suyu, cildinizin daha açık görünmesini sağlar. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cildinizi besler. Cildinizin Ph dengesini düzenleyip, daha canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Yapılan araştırmalar egzama rahatsızlığı bulunan kişiler her gün iki defa pirinç suyu ile banyo yapan kişilerin rahatsızlıklarının önemli oranda azaldığı tespit edilmiştir.

Pirinç Suyu Hazırlanışı
  •  Yarım su bardağı pirincin içerisinde 2 su bardağı su ekleyin.
  •  Pirinci karıştırıp 45 dakika suda beklettikten sonra suyunu süzüp bir kavanoza ekleyin.
  • Elinize eldiven takıp, pamukla yüzünüzün tamamına eşit bir şekilde pirinç suyunu sürün.
  • 5 dakika bekleyip soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.
Pirinç Suyunun Saçlara Faydaları

Pirinç Suyu Pirincin suyu sadece cildinize değil, saçlarınıza da sağlıklı bir görünüm kazandırır. Saçları parlak ve dolgun hal getirir. Pirinç içerisinde bulunan proteinler sayesinde saçları güçlendirir. Yıpranmış saçlarınızı onarır ve saç telinin kalınlaşmasını sağlar. İçerdiği inositol sayesinde saç dökülmesini azaltır. Saç dökülmesini azalttığı gibi saçlarınızın çoğalmasını ve yeni çıkan saçınızın daha sağlam ve güçlü olmasını sağlar. B ve E vitaminleri açısında zengin olduğu için saçlarınızı dipten uca besler.

Pirinç Suyunu Saçınıza Nasıl Uygularsınız?

Saçlarınızı temizledikten sonra,  250 ml pirinç suyuna su ekleyerek seyreltin ve saçlarınıza ve saç diplerinize dairesel hareketlerle uygulayın. Bu karışımı saçlarınıza 1 hafta içerisine 2 veya 3 defa uygulayabilirsiniz.  Bu sayede saçlarınız daha güçlü ve sağlıklı hale gelecektir. Ekstra bakım için içerisine lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz..


Kategorideki Son Yazılar
Bizden Haberdar Olun