Sağlık

Damar Temizliği İçin Yararlı Gıdalar


Kan damarlarını tıklanmaması ve damar temizliği için sağlıklı beslenme ve yaşam tarzını benimsemelisiniz. Kan damarları, vücudumuzdaki kanı vücudumuzdaki tüm dokulara ulaştırılmasında rol alır. Vücudumuzdaki kan akışını sağlayan ana damar aort ' dur. Kan damarları pürüzsüz yapısı ile kanın içerisinde kolayca akmasını sağlar.  Kötü Kolesterol (LDL), yağ ve hücresel atıklar kan damarlarının tıkanmasına neden olabilir.   Bazı gıdalar damar temizliği için mucizevi etkiler sağlamaktadır.

Damar Temizliği İçin Sarımsak

Kan damarlarını temizleyici özelliği ile bilinen sarımsak, yapılan araştırmalar sonucunda düzenli olarak sarımsak tüketmenin aort'un sertleşmesini ve biriken atıkların temizlenmesine yardımcı olduğu tespit edilmiştir. LDL kolesterol seviyesini düşürerek damarların daha sağlıklı olması sağlar. Her gün tüketilen 1 - 4 diş sarımsak kalp sağlığını artırdığı görülmüştür. Sarımsak kokusundan hoşlanmayanlar sarımsak takviyesini doktor kontrolünde kullanabilirler.

Nar

Nar, antioksidan bakımından zengin bir meyvedir. İçerdiği C vitamini ve polifenoller nitrik oksit üretimini artırdığı için damar temizliğine yardımcı olmaktadır.  İlaç kullanmıyorsanız haftada 2-3 kez taze sıkılmış nar suyu içebilirsiniz. Bir rahatsızlığınız var ve devamlı ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışıp, ilacınız ile herhangi bir etkileşimi olup olmadığını mutlaka öğreniniz. Bazı ilaçlarla etkileşime geçtiğinden ilacın etkisini azaltabilir yada farklı bir soruna neden olabilir.

Avodako

Avodako LDL'yi yani kötü kolesterol seviyesini azaltmaya yardımcı olur.  Kolesterol seviyesinin yüksek olması damarlarda atık birikmesine neden olur. Avodako, E vitamini ve potasyum açısından zengindir.  Her gün tüketilen avokado kan basıncını düşürmeye de yardımcı olacaktır.

Brokoli

Brokoli süforafan açısından zengin bir sebzedir. Sülforafan, protein kullanımına yardımcı olmaktadır. Günde 1 elinizin yumruğu kadar brokoli tüketmek damar tıkanıklığını önlüyor. Ayrıca, K vitamini açısından zengin olması sebebiyle brokoli, kalsiyum'un damarlara zarar vermesinin de önüne geçer.  Lif içeriği sayesinde kan basıncını ve kolesterol seviyesini düşürdüğü tespit edilmiştir.

Zerdeçal

Zerdeçal içerisinde bulunan kurkumin maddesi sayesinde güçlü bir antienflamatuvar dır. Bu sayede iltihabı önleyerek damar sertleşmesini önlemektedir. Kurkumin damar içerisinde yağ birikmesini %25 seviyesine kadar azaltmaya yardımcı olmaktadır. Damar temizliği için 1 bardak süte 1 tatlı kaşığı zerdeçal ekleyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca yemeklerinizde de kullanabileceğiniz bir baharattır. Sağlıklı günler dileriz..


Bizden Haberdar Olun