Sağlık

Nar Suyunun Faydaları


Nar suyunun faydaları saymakla bitmez. Çok eski çağlardan beri nar doğal ilaç olarak bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kanseri önleme ve bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda oldukça faydalı bir meyvedir. Ayrıca hücreleri yenilemede ve doğurganlığı artırdığı tespit edilmiştir.

Nar Suyunun Faydaları

Nar tanelerinin o canlı ve güzel kırmızı rengini polifenoller sayesinde almaktadır.  Polifenol çok güçlü bir antioksidandır. Bir çok meyve suyundan daha fazla antioksidan içeren nar suyu, vücudumuzdaki toksinlerin temizlenmesini sağlayıp, hücrelerin güçlenmesini ve yenilenmesini sağlar. Düzenli nar suyu tüketildiğinde bir nevi vücudunuzun neredeyse tüm hücrelerinin yenilenmesini ve güçlenmesini sağlamış oluyorsunuz. Nar ve nar suyunun bir başka faydası ise tansiyon hastalarını ilgilendiriyor. Düzenli nar suyu tüketimi kan basıncının düşmesine yardımcı olmaktadır.

Nar Suyu Kanseri Önlüyor

Kanser hücrelerinin büyümesini durdurmada oldukça etkili olan Nar Suyunu günlük beslenmenize eklemeniz halinde rahatsızlığa yakalanma riskini oldukça düşürmektedir. Nar suyu ile ilgili araştırmalar halen devam etmekte olup, gün geçtikte yeni bir hastalığa şifa kaynağı olmaktadır. Özellikle prostat kanserini önlemede ve kanser hücrelerinin yayılmasını ve gelişmesini durabileceği ön görülmektedir. Hücre yenileme özelliği olduğundan dolayı bir çok hastalığa şifa kaynağı olacağı bahsedilmektedir.

Kalp Sağlığını Korur

nar suyu Kalp sağlığına en iyi gelen besinler arasında 1. sıradadır. Kalp sistemini güçlendirdiği ve koruduğu bilinmektedir. Bazı araştırmalar daha iyi kan akışı sağladığı ve damar içindeki toksinleri temizlediği görülmüştür. Kötü kolesterol seviyesini azalttığı bilinmektedir. Nar ve Nar suyu kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Nedeni ise bazı ilaçlar nar suyu ile reaksiyona girip ilacın etkisini azaltabilir.

Vitamin ve Mineral Deposu

Nar, vitamin ve mineral açısından çok zengin bir meyvedir. İçerisinde C vitamini, E vitamini, potasyum ve K vitamini bolca bulunmaktadır. Eğer kendiniz alıp suyunu sıkmayacaksanız, dışardan hazır aldığınızda, mutlaka %100 saf ve şeker ilavesiz olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Kanser ve bir çok hastalığın beslenmesinde şeker büyük rol oynamaktadır. Bu konulara çok dikkat etmeniz gerekiyor. Laboratuvar ortamında yapılan testlerde nar ve nar suyunun antibakteriyel ve antiviral özelliklerde olduğu tespit edilmiştir.  Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Ayrıca grip veya nezle gibi rahatsızlıklarda kullanılması hastalığın daha hızlı atlatılmasında büyük rol oynamaktadır.


Bizden Haberdar Olun