Faydalı Bilgiler

Köyünden Çıkmadan Dünyayı Okuyan Kadın


İnternette, gazetede veya kulaktan kulağa bir çok kadının başarı hikayelerini dinlemişsinizdir. Bir kadın düşününki devamlı kitap okuyor ve tarımla uğraşıyor. Hatta bunlarla yetinmiyor, ekolojik tarım turizmi yapıp bir çok başarıya imza atıyor. Bedriye Engin, kadın'ın istersen ne kadar başarılı olabileceğini ve nasıl girişimci olacağını kanıtlayan bir kadın.

Bu Kadın Dünyayı Okuyor

Bedriye Engin, köyünden dışarı çıkmadan dünyayı okuyan kadın olarak tanınıyor. İmkansızlıklar ve zorluklar olsa bile kitap okumak için kendine bir şekilde zaman ve imkan ayıran Engin, günde en az 3 kitap birden okuyor. Evlendikten sonra da kitap aşkı devam eden Bedriye Hanım kendine kitap okuyacak zaman yaratmak için 2 koyun alıyor ve onları çoğaltıyor. Bunu sadece kitap okumak için yapıyor. "Hayatımda sadece kitaplar oldu, dinlenmek için tarlada kitap okuyorum." dedi.

Bu zamana kadar 3000 kitap

Bedriye Engin, bu zamana kadar 3000 den fazla kitap okumuş. Bu sayede "En Çok Okuyan Yetişkin" unvanını alıyor.  Ayrıca 2013 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığından "Sıra Dışı Okur" unvanına layık görülüyor. "Ben iyi bir okuyucuyum. Harman döneminde bile 1 ay içerisinde en az 3 kitap okurum. Kitabımı okumadan asla uyumam." dedi. Bir çok üniversite rektöründen davet alan Bedriye Engin, öğrencilere okumanın çok önemli olduğunu anlatıyor ve onları teşvik ediyor.

Eko Turizm

Bedriye Engin, köyünde Ekoturizm yapabilmek için çok büyük uğraşlar veriyordu. Bir kaç kadın ile bu hayali gerçekleştirmek için kolları sıvadı ve başarılı oldu. Haftada 120 kişiyi köyünde ağırlayan Engin, Ekoturizmi ilk kitaplar öğrenip yapıyor. Etkinlik ve programları kendi hazırlayıp, acenteler ve bizzat kendi rezervasyon yapıp gerçekleştiriyor. İlk başladığı zamanlarda kendi eşi de dahil kimse destek vermezken, şimdi para kazanmaya başlayınca kendi eşi ve diğer kadınların eşleri de bu projeye destek vermeye başlamış.

Eko Köy Turizmi Projesi

Bedriye Engin, Yves Rocher Vakfı'nın "toprağın kadınları" projesinde Türkiye'de birinci oldu. Aynı projenin dünya çapındaki ayağında katılımcı kadınlar arasından birinci olmak istiyor. "Hedefim dünya birinciliğini kazanmak. Bunu başaracağıma inanıyorum." dedi. Bu yarışmayı kazanırsa 10 Bin Euro kazanacak ve bunu projesini daha da geliştirmek için kullanmayı istiyor.


Kategorideki Son Yazılar
Bizden Haberdar Olun