Sağlık

Düşük kan şekeri ile nasıl baş edebiliriz?


Her geçen gün diyabet rahatsızlığına yakalananların sayısı gittikçe artmaktadır. Yüksek kan şekerinden muzdarip kişilerin konuşmalarına çokça şahit olmuşsunuzdur. Yüksek kan şekeri (Diyabet) rahatsızlığı ciddi ve tehlikeli olabilecek bir rahatsızlıktır. Ancak, düşük kan şekeri rahatsızlığı da önlem alınmadığı takdirde ciddi sorunlara yol açabilecek bir rahatsızlıktır. Eğer kan şekeri 70mg / dL seviyesinin altında ise düşük kan şekeri yani Hipoglisemi rahatsızlığınız var demektir. Daha çok yeterli gıda almayanlar, insülini dengelemek için ilaç alanlar ve yetersiz egzersiz yapmayanlarda görülmektedir. Bu rahatsızlık diyabeti olmayan kişilerde de görülmektedir. Bazı ilaçlardan dolayı yada böbrek fonksiyonlarında görülen bozukluklar düşük kan şekerine sebep olabilmektedir. Belirtileri, kalp ritminde artış, yorgunluk hissi, titreme, baş dönmesi, el ve ayaklarda karıncalanmalar ve terleme durumlar gözlenebilir. Düşük kan şekeri rahatsızlığı olan kişilerin çoğunluğu seviyelerinin düştüğünü anlamayabilirler. Genelde doktorlar diyabet rahatsızlığı olan kişilere ara öğünlerde yemeleri için atıştırmalık bir şeyler taşımalarını tavsiye etmeleri bu yüzdendir. Atıştırmalık olarak genelde kuruyemiş ve kuru meyve tarzı atıştırmalık önerirler. Tabi bu doktorunuzun inisiyatifinde rahatsızlığın şiddetine bağlı olarak farklı takviyelerde yapabilir.

Kan Şekerini Nasıl Dengede Tutarım?

düşük kan şekeri Eğer diyabet rahatsızlığınız varsa mutlaka bir kan şekeri ölçme cihazı mutlaka yanınızda olmalı. Belirtiler meydana geldiğinde hızlı bir şekilde kan şekeri seviyenizi ölçmek ve önlem almanız için büyük bir yardımcıdır. Eğer kan şekeriniz düşükse hızlıca doktorunuzun takviye ettiği atıştırmalıktan faydalanabilirsiniz. Atıştırmalığınızı yedikten 15 dakika sonra tekrar kontrol edin eğer hala yükselmiyorsa, doğal şeker içeren bir çay kaşığı bal alabilirsiniz. Kan şekeri seviyeniz düzelme göstermediği takdir acilen doktorunuza başvurmalısınız.

Düzenli ve Dengeli Beslenme

düşük kan şekeri Düşük kan şekeri rahatsızlığını önlemek için yapabileceğiniz en iyi şey düzenli ve sağlıklı bir yemek programıdır. Her gün aynı saatte yemek yemeniz gerekmektedir. Öğünlerinizi 3 ana ve 3 ara olmak üzere 6 öğüne çıkarmalısınız. Kan şekeri seviyenizde ani düşüklük yaşamamak için ana ve ara öğünlerinizi atlamadan zamanında almalısınız. Bu rahatsızlığın en olmazsa olmazı beslenmedir. Bol proteinli ve lif bakımından zengin gıdalar ile beslenmelisiniz. İçerisinde kuruyemiş, taze sebzeler ve meyveler olmalıdır. Düşük kan şekerine sahip olan kişiler bol su içmesi gerekmektedir. Bol şekerli gıdalardan uzan durun, şekerli gıdalar şeker seviyenizi aniden artıracak ve aniden düşüreceği için son derece tehlikeli olabilir. Şekerli gıdaları son çare olarak düşünün şekeriniz düştüyse 1 çay kaşığı bal alabilirsiniz. Bal'ın içerisinde doğal şeker bulunmaktadır. Tabii ki 10 kavanoz bal 100 TL olanlar değil :) İşlenmiş gıdalardan kesinlikle uzak durmalısınız.

Egzersizler

Diyabet Egzersizleri Diyabet rahatsızlığı bulunan kişilere doktorlar egzersizler önerebilmektedir. Fakat düşük kan şekeri rahatsızlığınız bulunuyorsa yaptığınız egzersize çok dikkat etmelisiniz. Uzun süreli egzersizler kan şekerini düşürüp, size ciddi tehlikeler yaşatabilir. Egzersizlere başlamadan önce bir atıştırmalık alıp öyle egzersiz yaparsanız kan şekerinizin düşme riskini ortadan kaldıracaktır. Ayrıca egzersizlerinizi ilk etapta 30 dk ile sınırlandırın ve 15 dk da bir ölçüm yapın. Her hafta egzersiz sürenizin üstüne 15 dakika ekleyin ve her 15 dakikada bir kan şekerinizi ölçün bu size optimum süreyi bulmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca bu tip egzersiz çalışmalarına başlamadan önce mutlaka doktorunuzu bilgilendirin. Sağlıklı günler dileriz..


Bizden Haberdar Olun