Güzellik

Cilt Lekeleri Ve Doğal Çözüm Yöntemleri


Cilt lekeleri, cildimizin koyulaşması ve renk kaybına sebep olan melanin adında bir kimyasal. Bu kimyasalın fazla salgılanması sonucu cilt lekeleri oluşmaktadır. Cilt renginden daha koyu renkler oluşturan hiperpigmentasyon, güneş fazka geçirilmesi halinde daha belirgin hale gelmektedir.

Cilt Lekeleri ve Belirtileri

Cilt lekeleri farklı türlerde görünebilir. Bazı durumlar tedaviyi daha çok zorlaştırmaktadır. Güneş Lekeleri : Cilt lekelerinin en büyük sebeplerinden bir tanesi de güneştir. Güneşte çok fazla vakit geçirildiğinde belirginleşmeye başlar. Genellikle ergenlik dönemine denk gelir. Güneş lekeleri genellikle yüz,boyun,göğüs ve ellerde küçük ve düz şekilde görünür. Renkleri koyu ve açık kahverengidir. Güneşte fazla vakit geçiren kişilerde melanin salgılanmasında artış görüldüğü için leke oluşumunu etkilemektedir. İltihap ve Yaralanma Sonrasında: Cildin herhangi bir sebepten dolayı zarar görmesinden dolayı çıkan cilt travması lekelere sebep olabilir. Sebeplerinden birkaçı da Sivilce, akne, egzama ve sedef gibi rahatsızlıklar olabilir. Bu hastalıklar cildimizin pigmente olmasına yol açarlar. Genelde koyu tenli kişilerde daha sık rastlanıldığı görülmüştür.

Cilt Lekeleri Ve Risk Faktörleri
  • Korumasız olarak güneşte uzun süre kalmak
  • Akne
  • Egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıkları
  • Hormonal dengesizlikler
  • Otoimmün rahatsızlıklar, sindirim sistemi bozuklukları
  • Sigara kullanımı
  • Beslenme bozuklukları
  • Cildin bir sebepten zarar veya yaralanması
  • İlerleyen yaş
  • Genetik faktörler
Güneşe Işınlarına Daha Az Maruz Kalın ve Güneş Kremi Kullanın

Bir çok sağlık kuruluşu ve uzmanları güneş ışığının zararları hakkında konuşuyor. Ancak vücudumuz Güneş'e D vitamini üretimi için ihtiyaç duymaktadır. Tabi yaralı diye çok uzun süreler güneş ışınlarına maruz kalırsanız, cilt yapısının bozulmasına sebep olacağı gibi, kanser'e yakalanma riskini arttırır. Herhangi bir rahatsızlığını yok ise her gün 10-20 dakika güneşlenerek cildin D vitamini üretimi yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu süreleri aşmanız durumunda çok fazla UV ışınlarına maruz kalmış olursunuz ve büyük sorunlara neden olabilir. Bir çok uzman güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatlerde güneşlenilmemesini öneriyorlar. Çıkılsa bile bu 20 dakika sınırının olduğunu unutmamanız gerekiyor. Eğer henüz bir cilt rahatsızlığınız yoksa, güneş kremleri ile iyi bir koruma sağlayabilirsiniz. Vücudunda cilt lekeleri bulunanlar, cilt kanseri hastalığı atlatmış olanlar, 30 faktör ve üzeri koruyucu güneş kremi kullanmalılar. Ayrıca güneş gözlükleriniz %100 UV korumalı olursa göz çevrenizi zararlı ışınlardan koruyabilirsiniz. Güneş yanıkları için ise, yanık olan bölgeye soğuk su ve buz ile soğutmalı ve sadece saf sabun, hindistan cevizi yağı, aloe vera gibi doğal olan nemlendiriciler vasıtası ile cildinizi nemlendirmelisiniz.

Beslenme Düzeni

Aşağıda bulunan gıdaları ve takviyeleri yeme içme düzeninize bol bol eklemeniz halinde cilt hasarlarınızı oldukça azaltabilirsiniz.

Orman meyveleri: Cildi koruyan vitamin ve antioksidanları barındırırlar, içerisindeki C ve E vitaminleri sayesinde cildinizi korur ve gençleştirir
Balık: Balığın içerisindeki omega-3 sayesinde cildinizdeki inflamasyonları engeller. Cildinize nemlilik kazandırır. Somon Omega-3 açısından zengindir.
Domates: Likopen açısından zengindir. Ayrıca likopen cilt güneşten ve cilt kanserine karşı etkili bir antioksidandır.
Sarı ve turuncu sebzeler: Havuç, tatlı patates ve kabak.
Sağlıklı Yağlar: Zeytinyağı, badem, keten tohumu, ceviz gibi yağlar inflamasyonları engeller, cilde nemlilik ve canlılık sağlar.

Düzenli Spor

Düzenli spor yapmak cildiniz için süper bir detoks yöntemidir. Spor yaptıkça vücut termelenize sebep olur bu da biriken toksinleri atmanızı sağlar ve bağışıklık sisteminizi destekler. Spor yaparken kan akışını da arttıracağı için toksinlerin atılmasını kolaylaştırmaktadır. Herhangi bir rahatsızlığını yoksa haftanın 3 günü en az 30 - 40 dakikalık spor yapmalısınız. Spor yaparken bol bol su için, bol su tüketmek cildinizi besler.

Doğal Bakım Ürünleri Kullanma

Cildinizi temizlerken yada bakım yaparken kimyasal içerikli temizleme ve bakım ürünleri yerine doğal ürünleri tercih edin. Doğal ürünler kullanılarak yapılan temizleme işlemi cildinizdeki hasar görmüş hücreleri azar ve yeni oluşum için destekleyici etki sağlar. Bu ürünler içerisinde hindistan cevizi yağı, lavanta yağı, Afrika Siyah Sabunu  ve Kakao Yağı kullanarak cildinizi besleyebilirsiniz.


Kategorideki Son Yazılar
Bizden Haberdar Olun