Sağlık

Yeşil Çay Diş Çürüklerini Önlüyor


Diş ağrılarına sebep olan diş çürükleri bir çok kişiye büyük sorunlar yaşatmaktadır. Diş çürüklerini oluşunu doğal yöntemlerle engellemek istemez misiniz? Eğer cevabınız evet ise size yeşil çay mucizesinden bahsetmek isteriz. Yeşil çay diyet, diyabet ve kanseri önleme gibi bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Fakat bunun yanında diş çürükleri ve ağız kanserine iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Yeşil Çay Diş Çürüklerini Önlüyor

Amerika ve Japonya'da yapılan araştırmalar sonucunda yeşil çayın içerisinde bulunan kateşin maddesi ağız içerisinde oluşan bakterileri yok etmeye yardımcı olduğu kanıtlandı. Kateşinlerin güçlü bir antioksidan ve antienflamatuvar özelliği bulunmaktadır. Ayrıca yeşil çay içerisinde dişleri güçlendiren florür bakımından da zengindir. Diş eti rahatsızlığı, diş etlerini ve dişin kemik yapısını önemli derecede etkileyen inflamatuvar bir hastalık olmakla birlikte diyabet, kalp-damar rahatsızlıkları gibi hastalıkların ilerlemesi ile bağlantılı olmaktadır. Diş eti rahatsızlıklarını önlemek ve desteklemek için düzenli olarak yeşil çay tüketilmesi bize oldukça önemlidir. Yeşil çay'ın devamlı tüketilmesi asit aşınması sorununa büyük oranda çözüm olmaktadır. 2009' da yapılan araştırmalar, yeşil çayın dişin sertliğini arttırdığını ve güçlendirdiğini ortaya çıkarmıştır.

Yeşil Çayın Diğer Faydaları

Kalp rahatsızlıklarına da neden olan kan pıhtılaşmasını önler ve kan sulandırıcı özelliği bulunmaktadır. Kolesterol rahatsızlığına karşı etkili olduğu ve kötü kolesterol seviyesini düşürdüğü görülmüştür. Metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Diyabet rahatsızlıklarında kan şekerini dengeleme için kullanılır ve şeker seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Yutak borusu kanserini önlemede oldukça etkilidir. Alzheimer ve parkinson rahatsızlıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Yeşil çayın içerisinde bulunan theanine adlı madde, düzenli tüketen kişilerde sakinleştirici etkisi görülmüştür. İçerisinde bulunan vitamin ve mineral bileşenleri vücuda büyük destek vererek kanser gibi rahatsızlıkların yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Cildi güzelleştirir ve kırışıklıkları giderici etkisi vardır.

Yeşil Çay Maskesi Yapılışı

Yeşil çayın antioksidan özelliği olması sebebiyle cildinizdeki mikropları temizleme özelliği bulunmaktadır. Yeşil çay maskesi ile cildinize mükemmel bir görünüm kazandırabilirsiniz. 1 Bardak suyu 6-7 dakika kaynatın ve 1 yemek kaşığı yeşil çayı içerisine ekleyin. 8 dakika demlenmeye bırakın. Bu karışımın içerisine 1 yemek kaşığı çiçek balı ve 1 damla badem yağı ekleyin ve karıştırın. Sonra bu maskeyi cildinize uygulayabilirsiniz. 20 dakika sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Yeşil Çay Maskesinin Faydaları
  • Cildi besleyerek hücrelerin yenilenmesini sağlar.
  • Cildinizde bulunan mikropları yok eder.
  • Düzenli kullanımda siyah leke oluşumunu engeller.
  • Göz altı şişliklerini yok eder.

Bizden Haberdar Olun