Sağlık

Bebek Bezi İsiliği İçin Doğal Tedavi Yöntemleri


Biz annelerin bebeklerimizin popo kısmındaki isilikler bazen can sıkabiliyor. Bebeklerin huzursuz ve rahatsız bir ortam oluşturur. Bebek bezi isiliği genellikle bezlerin kapattığı bölgede oluşur. 2 yaş ve altındaki bebeklerde çok sık rastlanmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde, daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorun, kaşıntı, kızarıklık ve iltihaba sebep olabilir. Tedavi edilmezse penis ve vajina bölgelerini de etkiler ve enfeksiyona (mantar,vb..) neden olabilir. Bu durumda iken bebeğiniz bir hayli huzursuz olacaktır. Bu sorun sadece bebeklerimizi etkilediği gibi, tuvalet ihtiyacı bez kullanmak zorunda kalan yaşlılar ve yetişkinlerde de görülür.

Bebek Bezi İsiliği Neden Olur?

Düzensiz şekilde bez değiştirme, anne ve bebeğin beslenmedeki ani değişiklikler ve ishal gibi sorunlar bebek bezi isiliği probleminin ortaya çıkmasında büyük rol oynarlar. Tabi bunun yanında daha düşük oranda görülen, bebek bezinin çok sıkı bağlanması, kullanılan deterjanlar, alerjiler, bakteriler ve mantar enfeksiyonları bu soruna neden olabilirler. Bebeğinizin, idrarı ve dışkısı cilt ile temas ettiğinde, bu bakteriler cildin koruma katmanını tahriş edip parçalarlar ve genellikle isilikler bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Bebek çok fazla yatış yada oturma pozisyonunda olduğunda bu reaksiyon daha hızlı ilerleyecektir. Katı gıdalara geçiş yapıldığında, bağırsaklarındaki asidik değişimler de isilik oluşumunu daha da hızlı hale getirmektedir. Eskiden bebek bezi isiliğinin idrarın içerisinde bulunan amonyaktan dolayı oluştuğu düşünülüyordu. Fakat günümüzde yapılan araştırmalar bebek bezi isiliğinin bir çok etkenden meydana gelebildiği görülmüştür.

Bebek Bezi İsiliği İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Magnezyum Yağı

Bebek bezi isiliğinden kurtulmak için genelde steroid içeren bir takım yağlar kullanılıyor. Fakat bu yağlar bebek cildinin çok hassas olduğunu düşünürseniz bu da başka bir soruna yol açabilir. Magnezyum yağı iltihabı önleyici ve iyileştirici özelliği sayesinde bebek bezi isiliği tedavisinde etkili bir yöntemdir. Eczaneler de bulunan %2 oranında magnezyum yağı içerek kremler bu hastalığın tedavi sürecini oldukça hızlandırdığı görülmüştür. [Magnezyum İmage]

Bentonit Kil

Betonit kil, cildi kötü toksinlerden ve kusurlardan arındırmak için kullanılan en doğal çözümlerden biridir. Yapılan araştırmalarda bebek bezi isiliği tedavisinde betonit kil kullanılan bebeklerin %93'ünde 6 saat içerisinde isiliği ortadan kaldırdığı gözlemlenmiştir. İsilik olan bölgeye betonik kil'i su ile karıştırın. Macun kıvamına geldiğinde bebeğinizin isilikli bölgesine sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkayıp temizleyebilirsiniz.

Islak Bezleri Kullanmayın!

Bebeklerin vücudunu temizlemek için satılan ıslak bezlerin birçoğunda, tahriş edici bazı maddeler bulunmaktadır. Bunlar paraben, fenooksietanol, filatalat ve propilen glikol gibi maddeler bulunmaktadır. Islak bezler yerine ıslak bir yumuşak havlu kullanıp, daha sonra iyice kurutabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizi ağır kimyasal maddelerden uzak tutmuş olacaksınız.

Doğru Gıdalar

Bebeğinize verdiğiniz gıdalar da bu isiliklerin sebebi olabilir. Eğer isilik başladıysa, yağ,şeker ve meyve sularını hemen bırakmalısınız. Onun yerine yumurta, yoğurt ve tam tahıllı gıdaları terci ederseniz isiliğin iyileşmesini oldukça hızlandırabilirsiniz. Sağlıklı Günler Dileriz..


Bizden Haberdar Olun