Sağlık

Yanlış Doktor ile Kötüleşme Seansları


Sağlıklı Yaşam İsterken Daha Beter Olmayın! adlı yazımızda doktorumuz ile görüşmelerimizi ve önerilerini anlatmıştık. Şimdi bizden istediği tahlil sonuçlarına göre tedavi için nasıl bir yöntem uygulanacak onu konuşmak için doktorumuz ile tekrar görüşmeye gidiyoruz. Sağlıklı yaşam için çıktığımız bu yolun sonunda umutlarımızı yeşerterek doktorumuzun odasına giriyoruz.

Tahlil Sonrası Tavsiyeler

Doktorumuz hemen tahlilleri incelemeye ve hasta kaydı tuttuğu kağıda notlar almaya başladı. Hasta ile ilgili tüm kayıtları eski usul kağıda not alan doktorumuz bize koyduğu teşhis kısmına yorgunluk ve halsizlik yazmış olduğunu gördük. Bilgi çağında yaşadığımız bu dönemde önündeki bilgisayara neden bu kayıtlar koyulmaz henüz anlam veremedik. Başka biri bu kayıtlara erişmek istediğinde kolayca ortadan kaldırılabilir ve siz de bir şey ispat edemez duruma gelebilirsiniz diye düşünüyorum. Bu düşünce yanlış olabilir fakat aklımızda böyle bir soru işareti oluştu.

Muadil İlaç Tavsiyeleri ve Vitamin Takviyeleri

Muhteşem Prof. doktorumuz bize yapmamız gerekenleri bir bir söyledi. Söylediklerini uzun uzun yazmak isterdik fakat zaten bildiğiniz şeyler mucize bir tavsiye vermedi. Sadece vitamin takviyeleri ve kullanılan ilaçları farklı marka/muadilleri ile değiştirdi. Kullandığımız ilaçların içerisindeki bazı maddeler farklı hastalıklara neden olduğu için bu ilaçları bırakıp yerine tavsiye ettiği ilaçları kullanmaya başladık. Tabi ki doktorumuzun tavsiyeleri ile yetinmeyip internet üzerinden de araştırmaları daha da detaylandırıp, vitamin takviyelerini daha detaylı araştırmaya başladık. Verilen vitaminlerden ziyade, değiştirilen ilaçların eski ilaçların yerini tutup tutmayacağı konusunda endişelerimizi doktorumuza ilettik. "Zaten bu ilaçları bırakacağız. Bu ilaçlara ihtiyacınız yok." diye bir cevapla karşılaşınca inanılmaz mutlu olmuştuk. Senelerdir kullandığımız ve ömür boyu kullanmamız gereken ilaçları artık kullanmayacaktık. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi?

Vitamin Eksikliğine Dikkat

Vitaminler vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışması için olmazsa olmazıdır. Önemsenmeyen vitamin eksikliği vücudun dengesini bozabiliyor. Vitamin seviyelerinizi yaptıracağınız tahliller ile öğrenebilirsiniz. Eksiklik gördüğünüz vitamin için doktorunuzun önereceği takviyelerini kullanabilirsiniz.

Doktorların Fanları Olur Mu?

Bazı insanlar nedense bazı şeyleri tam bilmeden veya araştırmadan körü körüne inanıyor ve ateşli bir taraftar kitlesine dönüşebiliyor. Sadece kitap okuyup yada dinleyerek hiç bir şekilde tecrübe etmeden nasıl bu kadar ateşli bir taraftar haline gelebiliyoruz. Hiç XYZ markasını tecrübe etmeden sadece başkalarının söylediklerine göre kesin yargıya varmak ne kadar mantıklı? Bu sorun sağlık içinde böyle örnek olarak bir meyveyi yada bir sebzeyi ele alalım. Bir meyve var ki içerisinde bir çok vitamini ve minerali barındırıyor. Vücudumuz için çok yararlı olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmış. Fakat şeker içeriği var. Şimdi bunu diyabet rahatsızlığı olan bir bireye önermek mümkün mü? Bunu eğer diyabet rahatsızlığı olan bir hastaya doktor öneriyorsa bu yanlıştır. Bu doktorumuzunda maalesef bir çok fanı bulunmakta. Ama doğru bir şekilde ortaya çıkıyor. Bazı koyu fanları bu yanlışı görmüş ve artık adını bile anmamaya kadar ilerlemiş. İlerleyen dönemlerde bir çok yanlışı gün yüzüne çıkacaktır. Devamı gelecek..


Bizden Haberdar Olun