Sağlık

B1 Vitamini Eksikliği ve Belirtileri Nelerdir?


B1 vitamini, besinleri enerjiye dönüştürmek için ve kalp ve sinir sisteminin düzgün çalışabilmesi için vücut tarafından kullanılmakta olan bir koenzimdir. B1 vitamini Tiamin olarak da bilinmektedir. B1 vitamini (Tiamin), tükettiğimiz gıdaları enerjiye dönüştürerek kullanır.

B1 Vitamini Eksikliği (Tiamin Eksikliği)

Eğer tükettiğimiz gıdalardan yeterince tiamin alamazsak, karbonhidrat ve proteinlerde bulunmakta olan molekülleri, vücudun çeşitli fonksiyonları yerine getirebilmek için uygun bir şekilde kullanılamaz. Tiamin, kalp ve damar sistemi ve sindirim sisteminin önemli fonksiyonlarını düzenlemek  için "B Vitamin Kompleksi" ' ni oluşturup, diğer B Vitaminleri ile birlikte kullanılmaktadır. Tiamin, suda çözünen bir vitamin olduğu için vücudumuzun tüm bölgesine erişip, her hücresinde kullanılmaktadır. Vücudumuzun enerjisi için tiamine ihtiyaç duymaktadır. Özellikle metabolizma sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Eksikliği zayıflığa, kalp hastalıklarına, sinir hasarına ve kronik yorgunluğa sebep olmaktadır.

B1 Vitamini Eksikliği Belirtileri

Tiamin eksikliği beriberi hastalığına da neden olmaktadır. Bu rahatsızlıkta fazla kas kaybı yaşandığı için, ciddi kalp sorunları yaşayabilirsiniz. Ayrıca Vücudumuzda yeterli seviyede bulunmadığı takdir de beyin, kalp, ve diğer vücut fonksiyonlarımız bu durumdan etkilenir. Kan dolaşımı yavaşladığı için ciddi sorunlar meydana gelebilir. Tiamin Eksikliğinin Belirtileri:

  • İştahsızlık
  • Sinir Hasarı
  • Nevrit (Sinir İltihabı)
  • Kronik Yorgunluk
  • Sinir
  • Depresyon
  • Kas Kaybı ve Güçsüzlüğü
  • Kalp Rahatsızlıkları
  • Aşırı Kilo Kaybı
B1 Vitamini (Tiamin) Nelerde Bulunur?

B1 Vitamini (Tiamin) açısından zengin gıdalar arasında bazı fıstık, tohum, maya ve yosunda yüksek miktarda bulunur. Tiamin bazı ekmeklerin içerisinde doğal olarak bulunurken bazı ekmek çeşitlerinde sentetik olarak bulunmaktadır. Sentetik olarak eklenen ekmeklerin genellikle üzerinde "takviyeli" yada "zenginleştirilmiş" ibaresi yer almaktadır. Sentetik olarak tiamin almak vücudun işleyişine pek yararı olmamaktadır. Ekmek yerine diğer gıdalardan doğal olarak almak daha sağlıklı olacaktır. Patates, marul, ıspanak, kuşkonmaz, patlıcan ve brüksel lahanası gibi gıdaların içerisinde az miktarlarda B Vitamini içermektedir. Fakat bu gıdaları düzenli tükettiğimizde vücudumuz için gerekli B vitamini seviyelerini iyi bir seviyeye getirmiş olursunuz. Tiamin, karaciğer, balık, yumurta sarısı ve süt içerisinde de bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca vejetaryen beslenme türünü seçen kişilerin çokça kullandığı ve tadı peynire benzeyen besleyici maya' nın içerisinde de bol miktarda Tiamin bulunmaktadır.


Bizden Haberdar Olun