Sağlık

Hünnap Nedir? Hünnapın Faydaları


Hünnap, cehrigiller (tropik ve subtropik bitkileri kapsar) familyasından bir bitkidir. Dikenli dalları ve 4-5 mt yüksekliği ile kolayca ayırt edilebiliyor.  Çin' de çokça tüketilen bu meyve, ölümsüzlük meyvesi olarak biliniyor. İnsan yüzünü doğaya çevirdiğinde bir çok ilacın aslında doğanın içerisinde saklı olduğunu görecektir. İşte bu küçücük meyve vücudumuzun ihtiyacı olan bir çok vitamin ve minerali bünyesinde barındırıyor. Ülkemizde çiğde ve ünnap olarak da bilinen bu meyvenin bir çok faydası bulunmaktadır. 400 den fazla türü bulunmaktadır. Bu yazımızda hünnapın faydalarını sizler için derledik.

Hünnapın Faydaları

Çeşitli vitaminler ve mineraller içermektedir. Portakaldan 20 kat daha fazla C vitamini içerdiğinden dolayı bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve enfeksiyonlarla daha iyi mücadele etmeyi sağlar. Güçlü bir antioksidan olmasından dolayı cilt rahatsızlıklarına neden olan sebepleri ortadan kaldırmada etkilidir. Kanserli hücrelerin vücudumuzda yayılıp çoğalmasını engel olmaktadır. Çin'de kanser hastalıklarına karşı tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Hünnap düşük kalorili olmasına karşı enerji verici etkisi bulunmaktadır. Özellikler spor ile uğraşan kişilerin kaybettiği enerjiyi tekrar kazanmasına yardımcı olmaktadır.  Eğer yorgunluk ve bitkinlik gibi kronik sorunlarınız varsa bu meyve tam size göre bir enerji kaynağıdır. Kalsiyum,fosfor ve magnezyum bakımından zengin içeriği sayesinde kemik, diş ve kas yapısını güçlendirici etkisi olduğu bilinmektedir. İçeriğinde bulunan niasin kan dolaşımı için yararlı bir maddedir. Kan dolaşımını düzenlemek için hünnap tüketebilirsiniz. Bol miktarda potasyum bulunduğu için kalp sağlığını korur. Kalp krizi riskine karşı kalbi güçlendirir. Hünnap sindirim sisteminde de etkilidir. Anlık kabızlık sorunlarını ortadan kaldırabilir.  Ayrıca iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. İştahı açar fakat bağırsak hareketlerini hızlandırdığı için kilo alma problemi yaşatmamaktadır.

Hünnap İçerisindeki Besinler

Hünnap bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Çok eski çağlardan beri bazı rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılmıştır. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücuda büyük katkılar sağlamaktadır. Bu güzel meyvenin içerisinde bulunan besin maddeleri şöyledir.

  • B3 vitamini
  • Potasyum
  • Magnezyum
  • Bakır
  • Kalsiyum
  • Manganez
  • Fosfor
  • Demir
  • C Vitamini

Vitamin ve mineral deposu olan bu meyveyi evinizden eksik etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Hünnap meyvesinin zararları

Aşırı tüketimi tavsiye edilmemektedir. Aşırı tüketimi bağırsakları hareketlendirdiği için ishale yol açabilir. Ayrıca yine aşırı tüketimi fazla früktoza maruz kalmanıza ve diyabet riskinizin artmasına sebep olacaktır. Sağlıklı günler dileriz..


Bizden Haberdar Olun