Sağlık

Metabolizma Hızlandırmak İçin Tavsiyeler


Metabolizma, hayatımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için vücudumuzda gerçekleşen kimyasal etkileşimlerdir. Yaşamsal tüm etkinliklerimizin (ısı, hareket,üreme,büyüme) devamı için bazı gıdalardan enerji almak zorundadır. Bu faaliyetlerin tümü metabolizmanız tarafından işlenmektedir.

Yavaş Metabolizma

Yavaş metabolizmaya sahipseniz diyabet, kalp hastalıkları ve bunama gibi rahatsızlıklara yakalanma riskiniz oldukça fazladır. Aşırı şekerli ve işlenmiş gıdalarla beslenmek vücudumuza aşırı yüklenmemize neden olur ve metabolizmamız hasar alarak yavaşlamaya başlar. Az kalorili diyetler, yap-boz diyetler ve az yağ ile beslenme metabolizmanızın yavaşlamasına neden olmaktadır. Düzensiz uyku ve hareketsizlikte metabolizmanın yavaşlamasına neden olmaktadır. Proteinler vücudumuz için çok önemlidir. Yeterince proteinli gıdalar tüketmemek de metabolizmayı yavaşlatan nedenlerdendir. Günde 2 yumurta tüketmek uzun süre tokluk hissi verir. Ayrıca kan şekerinin dengeli olmasını sağlamakla birlikte metabolizma hızınızı artıracaktır. Şekerli içecekler ve yiyecekleri tüketmek diyabet, obezite ve insülin direncine sebep olmaktadır. Bu besinlerin tüketimi metabolizmanızın hızını düşürerek daha fazla kilo almanıza neden olmaktadır.

Metabolizma Hızlandırmak İçin

Metabolizmanızı hızlandırmak için bol bol sıvı tüketmeye çalışın. Günde 2-3 litre arası su tüketimi vücudunuzda bulunan toksinleri atarak metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Bol miktarda sağlıklı yağ tüketin. Zeytinyağı, somon balığı ve keten tohumu yararlı yağ asitleri içermektedir. Bu yağlar metabolizmanızı hızlandıracaktır. Lif açısından zengin sebzeler ve kuru baklagilleri düzenli tüketmeniz durumunda metabolik hızınız artacaktır. Lifli gıdaların posaları aldığınız gıdaların kan şekerini yükseltme hızını düşürüp, diyabet riskine karşı vücudunuzu korumaktadır. Spor veya her gün düzenli egzersiz yapan kişilerin metabolizma yaşı kendi yaşlarına göre oldukça gençtir. Düzenli egzersiz yapmak metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımını artırmaktadır. Özet olarak metabolizmanızı hızlandırmak için aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz.

  • Ekmek ve şekerden uzak durmak
  • Düzenli egzersiz yapmak.
  • Düzenli uyumak.
  • Sağlıklı yağlar tüketmek.
  • Lif içerikli sebze ve kuru baklagil tüketmek.
Metabolizma Hızlandıran Yeşil Çay

Yeşil çay bilinen en iyi metabolizma hızlandırıcıdır. Ayrıca vücudumuzdaki yağların yakılmasını da desteklemektedir. Günde 1-2 fincan içilen yeşil çay yağ yakımını ve metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Eğer kalp rahatsızlığınız veya yüksek tansiyonunuz varsa mutlaka doktorunuza danışarak tüketin. Sağlıklı günler dileriz..


Bizden Haberdar Olun