Sağlık

Tatlandırıcılar Ne Kadar Masum?


Şeker vücudumuza en büyük zarar veren maddelerden biridir. Aşırı şeker tüketimi ile ilgili yapılan araştırmalarda bir çok hastalığa davetiye çıkardığı kanıtlanmıştır. Peki şekere alternatif olarak üretilen tatlandırıcılar zararsız mı?

Şekerin vücudumuza verdiği zararlar

Şeker vücudumuza girdiği andan itibaren bir yok edici gibi saldırmaya başlar. Kanser hücrelerini besler ve organların düzgün çalışmamasını sağlar.

Karaciğer Hasarı

Karaciğerinize alkol tüketmiş gibi aşırı yükleme yaparak zarar verir.

Metabolik Bozukluklar

Şeker vücudumuza girdiği andan itibaren metabolik işleyişi etkileyerek kilo alımı, obezite, diyabet ve yüksek tansiyon gibi bir çok hastalığa sebep olabilir.

Artan Ürik Asit Seviyesi

Ürik asit seviyesini artırdığı için kalp ve böbrek hastalıklarına yakalanma olasılığınız oldukça yüksek hale gelmektedir.

Yapay Tatlandırıcılar Zararsız Mı?

Şeker tüketiminin azaltılması ve önlenmesi için araştırmacılar yapay tatlandırıcı ile piyasaya çıktı.  Bazı araştırmalar gösterdi ki, popüler tatlandırıcı ürünlerinin içerisindeki sukralozun fareler üzerinde yapılan testlerde kanserli tümörlerin büyümesini artırabileceği tespit edilmiştir. Ayrıca, hem sukraloz hem de aspartam kilo vermeyi kolaylaştırmak yerine, kilo almanıza ve diyabet, yüksek tansiyon, ve kalp hastalıkları riskini artırdığı görülmüştür. Şekeri bırakmak isteyen kişilerin kullandığı bu yapay tatlandırıcılar daha büyük sorunlara neden olabilir.  Kadınlarda doğurganlığı azalttığı gibi erkeklerde de sperm sayısının azalmasına neden olmaktadır. Bazı markaların içerisindeki kimyasal maddelerden dolayı bir çok hastalığa yakalanma riskini artırdığı kanıtlanmıştır.

Bazı Doğal Tatlandırıcılar

Bazı meyveler ve bitkilerden elde edilen doğal tatlandırıcılarda bulunmaktadır. Bu tatlandırıcıların henüz bir yan etkisine veya kullanımından kaynaklı bir hastalığa rastlanılmamıştır.

Luo Han Guo

 Çin'de yetişen bir meyvedir. Portakal büyüklüğünde olan bu meyve kurutulmuş olarak satılmaktadır. Şekere göre 150-250 kat daha tatlı olmakla birlikte sağlık açısından tespit edilen herhangi bir sorun görülmemiştir. Kilo vermek isteyenler veya diyabet rahatsızlığını kontrol altında tutmak isteyenlerin kullanabileceği Luo Han Guo kanser hücrelerini beslemediği için kanser gelişimine bir etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca zengin C vitamini içeriği ile  bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Anti-inflamatuar özelliği bulunmaktadır.

Stevia

 Stevia, güney amerika da yetişen bir bitkidir. Yaprakları çok tatlıdır. Sofra şekerinden 100-300 kat daha tatlı olduğu bilinmektedir. Bu yüzden az dozajlarda kullanmak gerekir. Ayrıca içeriğindeki bileşenlerden dolayı bazı sağlık sorunlarına yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir.  Diyabet, kilo kontrolü ve tansiyon rahatsızlıklarına iyi gelebilir.

Son Söz

Şeker üzerinde yapılan çalışmalar, vücudumuza ne kadar zarar verebileceğini net bir şekilde açığa çıkarmıştır. Şekersiz denilen ürünlerin bir çoğunda zararlı yapay tatlandırıcı kullanılmaktadır. Bu ürünlerin tüketimini bırakmalı ve doğal olan şekersiz beslenmeye geçmelisiniz. Doğallıktan uzaklaşmanız yapay hastalıklara neden olmaktadır. Son 20 yılda bile kanser türlerinin ne kadar çok arttığını bir düşünün.  Sağlıklı yaşamak istiyorsanız şekerin her türünden uzak durmaya çalışın. Şekeri bırakmak için yapay tatlandırıcılardan uzak durun! Sağlıklı günler dileriz..


Bizden Haberdar Olun