Sağlık

Kilo Vermek Neden Zordur?


Beslenmenize dikkat ettiğiniz halde neden kilo vermek bu kadar zor oluyor? Bir çok kadın bu sorun yüzünden yemek düzenini bozup umutsuzluğa kapılıyor. Ayrıca sağlık bakanlığından veya güvenilir kuruluşlardan onay alınmadan piyasaya sunulan sahte ve sağlığı tehdit eden takviyeler almak zorunda kalıyor.  Oysa kilo vermenizi zorlaştıran faktörler üzerine giderek bu sorunu düzeltebilirsiniz. Neden kilo veremiyorum? sorusunun cevabını hep birlikte inceleyelim.

Kilo vermek ve Sağlık Problemleri

tiroid Bazı sağlık problemleri kilo vermenizi zorlaştırıyor hatta vermemenizi sağlıyor olabilir. Örneğin Tiroid, insülin direnci ve cushing sendromu gibi hastalıkları olan kişiler çok zor kilo vermektedir.  Bu hastalıklarla ilgili doktorunuzun önereceği şekilde tedavi uygulayıp, kilo vermenizi biraz daha artırabilirsiniz. Vücudumuzdaki hormon düzeyleri de kilo vermenizi zorlaştıran faktörlerden bazılarıdır. Kortizol, tiroid,insülin,leptin ve ghrelin hormonlarının dengesiz oluşu kilo vermenizi zorlaştıran faktörlerdir. Bu hormonların dengesiz oluşu, sağlığınızı bozmakla birlikte, kilo almanıza da sebep olurlar. Böyle bir durumdan şüphelenilmesi halinde kan testi ile hormon seviyelerinizin ne durumda olduğunu görebilirsiniz.

Yanlış veya Eksik Egzersiz

egzersizler Sadece yürüyüş yada koşu yapmak etkin kilo verdirmeyi sağlamaz. Bunlara ek olarak ağırlık ve vücudunuzun belirli bölgelerine yönelik egzersizleri de denemelisiniz. Bu tür egzersizler metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

Yeterince Su İçiyor musunuz?

su içmek Vücudumuzdaki tüm organların sağlıklı çalışması için suya ihtiyacı vardır. Yeterli seviyede su içmemeniz, organların düzgün çalışmamasına ve metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur. Vücudunuza yeterince su girmezse toksinler atılamaz ve sindirim sistemini bozabilir. Eğer sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız günlük 2-3 litre su içmeniz gerekiyor.

Sağlıklı Gıdalar Alıyor musunuz?

Diyetinizde kutulu içecekler ve hazır paketli gıdalar varsa bunları derhal çıkarmalısınız. Hazır paketli ürünlerin içerisinde şeker ve diğer katkı maddeleri kilo vermenizi zorlaştırır. Bunun yerine et, sebze ve meyve tüketmelisiniz. Ayrıca lif açısından zengin sebzeler tüketmek metabolizmanızı hızlandıracaktır.

Stresli misiniz?

Stres durumu kişilerin kilo vermesini zorlaştırdığı gibi almasını da kolaylaştırır. Stresli olduğunuzda vücudunuz kortizol salgılar, kortizol yağ reseptörlerini yağ depolamaya zorlamaktadır. Stresli olan kişilerde genelde karın ve bel bölgesinde yağlanma görülmektedir. Bu sorun için beyin rahatlatma egzersizleri, meditasyon, nefes egzersizleri gibi rahatlamaya yönelik aktiviteler yapılmalıdır. Sağlıklı günler dileriz..


Bizden Haberdar Olun