Sağlık

Beyin Sağlığını Bozan Besinler


Tükettiğimiz besinler sadece kilo alıp vermemize neden olmaz. Besinler vücut fonksiyonlarımızın düzgün çalışabilmesi için gerekli vitamin ve minerali almamızı sağlar.  Tükettiğimiz bazı gıdaların beyin fonksiyonlarına zarar verdiğini biliyor muydunuz? Beyin sağlığını bozan besinler hangileri birlikte inceleyelim..

Beyin Sağlığını Bozan Besinler
Şeker

şekerleme Şeker ve şeker ürünlerinin kullanımı hafızamızı zayıflattığı gibi, nörolojik problemlere de sebep olmaktadır. Fazla şeker kullanımı öğrenmede güçlük ve beyin fonksiyonlarını zayıflattığı tespit edilmiştir.

Fast Food

fast food Yapılan araştırmalar da sürekli fast food tüketen kişilerin beyin kimyasının değiştiği tespit edilmiştir.  Alzheimer, depresyon ve anksiyete gibi hastalıklara yol açtığı tespit edilmiştir. Özellikle hayvanların yetiştiriciliğinde kullanılan yemlerin katkı maddelerinden dolayı hayvan organizmalarında değişikliğe neden oluyor. Bu değişiklik tüketilen etlerde vitamin ve mineral eksikliğine sebep olmaktadır. Kalitesiz etlerden üretilen fast food ürünleri, bizlerin sağlığını daha fazla etkilemektedir. Bununla birlikte omega-6 tüketimi artıp, omega-3 tüketimi azaldığında depresyon ve hafıza ile ilgili problemler ortaya çıkmaktadır.

Kızartmalar

kızartma Kızartmalar, beynimizde bulunan sinirlerin hasar görmesine sebep olmaktadır. Kızartma yapılan yağın türü de buna katkı sağlamaktadır. En çok kızartma yapılan ayçiçek yağı, doğada bulunan en toksik yağ olduğunu biliyor muydunuz?

Hazır ve İşlenmiş Gıdalar

Hazır paketlenmiş gıdaların içerisinde bir çok katkı maddesi bulunmaktadır. Bu katkı maddeleri beyin sağlığını bozan besinler içerisinde yer almaktadır. Bu katkı maddeleri ileri dönemlerde alzheimer ve depresyona neden olmaktadır.

İşlenmiş ve Hazır Protein Kaynakları

Proteinler kas üretimini artıran besinler arasındadır. Et, protein açısından zengin bir besin türüdür. Fakat hazır salam,sucuk ve sosis gibi işlenmiş etlerden uzak durulmalıdır. İçerdikleri katkı maddeleri ve işlenme yöntemleri beyin fonksiyonlarına zarar vermektedir. Tabi ki geleneksel yöntemlerle yapılan sucuk türlerini tüketmenizde bir sakınca yoktur.

Alkol

alkol Alkol tüketimi beyin fonksiyonları azalttığı gibi, düşünme yeteneğini de zayıflatmaktadır. Beyin hücrelerini yavaş yavaş öldürüp, sağlıklı düşünebilme yeteneğini zayıflatır. Uzun süre alkol tüketen kişilerde kalıcı beyin hasarı oluştuğu gözlemlenmiştir.

Yapay Tatlandırıcılar

tatlandırıcı Yapay tatlandırıcıların daha az kaloriye sahip olduğu düşündürse de hasarı çok büyük olmaktadır. Tabiri caizse beyni kandırmaktadır. Uzun süre kullanımda zihinsel bozukluklara ve alzheimer hastalığına yol açmaktadır.


Bizden Haberdar Olun