Sağlık

Hızlı Kilo Vermek Ne Kadar Sağlıklı?


Son dönemlerde 1 hafta içerisinde 4 kilo verme gibi vaatlerle ortaya çıkan diyet listeleri ve gıda takviyeleri popülerlik kazanmış durumda. Hızlı kilo vermeyi herkes ister fakat bu kiloları verirken sağlığımızı ne kadar tehlikeye atıyoruz? Hızlı kilo vermek isterken hızlı bir şekilde sağlığımızı bozabiliriz.

Hızlı Kilo Vermek Sağlıklı Mı?

Eğer 1 hafta içerisinde 1 kilonun üstünde kilo veriyorsanız hızlı kilo kaybı yaşıyorsunuz demektir. Tabi ki bu kilo verme süreci sizin yaşınız, kilonuz ve hastalıklarınıza bağlı olarak değişmektedir. Diyete başladığınız ilk hafta su ve ödemden kayıplar oluşmaktadır. İlerleyen zamanlarda bu kilo verme hızı yavaşlayacaktır. Yavaşlama sürecinde diyetinizde ve egzersizlerinizde değişiklik yapmalısınız. Bu konuda uzman kişilerden destek alabilirsiniz. Hızlı kilo vermek isterken yağ yerine kas yapısından kayıplar olur. Kas kaybı metabolizmayı yavaşlatır ve yağların depolanmasına neden olur. Yavaş kilo vermek ise kas yapısını koruyup, yağ yakımını artırmaktadır. Kaslarınız ne kadar güçlü olursa, egzersiz süreniz buna bağlantılı olarak artacak ve yağ yakmayı sağlayacaksınız. Dikkat! Kalbinizin atmasını sağlayan da kaslardır. Kas kaybı, kalbinizdeki kaslarında azalmasını ve güçsüzleşmesini sağlayıp, kalp ritminizin bozulmasını sağlayabilir.

Deri Sarkması

Hızlı kilo vermek, vücudunuzun belirli bölgelerinde sarkmalara sebep olmaktadır. Bu sarkan deriler estetik olarak kötü bir görüntü oluşturup, hem görsel hem de psikolojik açıdan sizi mutsuz edecektir. Yavaş kilo vermeniz ise derilerin kendini toparlanmasını sağlayarak, hem görsel hem de psikolojik olarak sizi mutlu edecektir.

Zayıflama Çayları ve Hapları

Son dönemler de aralarında bir çok ünlü kişinin de tanıttığı zayıflama çayı ve zayıflama haplarına çok dikkat etmelisiniz. Bazılarının içerisinde kanserojen maddeler tespit edilmiştir. Bu ürünlerin sağlık bakanlığından onaylı takviyeler olduğundan emin olun. Piyasada dolaşan bu ürünlerin bir çoğu tarım bakanlığı onayı bulunuyor. Bu takviyeler metabolizma bozukluğu, kalp krizi ve yüksek tansiyona hatta kalp krizine bile neden olduğu söylenmektedir. Bu ilaçları kullanıp, ağır depresyona giren kişiler bile mevcut.  Ürünü tanıtan kişinin ünlü olması sizi yanıltmasın. Unutmayın vücudunuz için en sağlıklı olan yöntem hızlı kilo verme değil, sağlıklı kilo vermektir.

Sağlıklı Kilo Vermek

Sağlıklı kilo vermek istiyorsanız.

  • Şeker, yapay tatlandırıcı ve şeker ürünlerinden uzat durun.
  • Diyetinize sağlıklı proteinler ekleyin (yumurta ve kırmızı et gibi..)
  • Gluten içeren besinleri hayatınızdan çıkarın.
  • Stres seviyenizi minimumda tutacak aktiviteler yapın. (Meditasyon ve İbadet gibi..)
  • Spor alışkanlığı edinin.
  • Yemeklerinizi yavaş tüketmeye çalışın.
  • Her gün 2-3 lt su tüketin.
  • Gazlı içeceklerden uzak durun.

Bizden Haberdar Olun