Sağlık

D Vitamini Eksikliği ve Belirtileri


Bir çok hastalığın temel sebeplerinden olan D vitamini eksikliği ülkemizde ve dünyada oldukça sık görülmektedir. Kalsiyum'un emilimini artıran ve kemik gelişimini destekleyen D vitamini, iskelet sistemi ve dişlerimiz için oldukça önemli.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği, hiç tahmin edemeyeceğiniz şekillerde ortaya çıkmaktadır. Tabi ki Türkiye' deki doktorlarımızın henüz bu konu ile ilgili bilgileri güncellenmiş değil. Dünyada bu konuda bir çok çalışma gösteriyor ki, d vitamini eksikliğinin bedensel ve zihinsel olarak bir çok hastalığa sebep olduğu kanıtlanmış durumda. D vitamini  70-100 ng/ml aralığında olmalı. Düşük seviyelerde seyreden eksiklik bir çok rahatsızlığa sebep olabilir. Güneş ışığından yeterince faydalanamıyorsanız. Vücudunuzda d vitamini eksikliği olabilir. Vücudunuz bu vitamini üretebilmesi için güneş ışığına ihtiyaç duyuyor. D Vitamini Eksikliği Belirtileri D vitamini eksikliğinin bir çok belirtisi olabilir. Bu sebeplerden en çok görülenleri sizler için derledik.

Kas zayıflığı

D vitamini sinir sistemini güçlendiren bir vitamindir. Eksikliği kas zayıflığına ve kas ağrılarına sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalarda d vitamini yüksek seviyelerde olan kişiler, spor yaptıktan sonra daha az yorgunluk hissettiği tespit edilmiştir.

Kemik Zayıflığı ve Kemik Ağrısı

Yapılan araştırmalarda kemik ağrısı şikayeti olan 150 kişinin %96'sının D vitamini seviyesinin çok düşük olduğu tespit edilmiştir.

Depresyon

Klinik araştırmalarda d vitamini eksikliğinin depresyona sebep olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca kadınların d vitamini eksikliği yüzünden depresyona girme riskinin erkeklere oranlar 2 kat fazla olduğu tespit edildi.

Ani Ruh Hali Değişikliği

D vitamini, serotinin salgılanmasında etkilidir. D vitamini eksikliği olan kişilerde sık sık kızgınlık, üzüntü, kaygı, ankisiyete ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklar tespit edilmiştir. Yeterli seviyede d vitamini alımı bir çok rahatsızlığınızın üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

Diğer Belirtiler

Bu belirtiler yanında vücudunuzda farklı belirtiler de gözlemlenebilir. Bu tip durumlarda doktorunuza başvurarak d vitamini seviyenizi ölçtürebilir. Doktorunuzun uygun göreceği d vitamini takviyesini alabilirsiniz.

  • Fazla Kilo
  • Bağırsak Problemleri
  • Fazla terleme, özellikle baş bölgesinde
  • Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon)
  • Diş ve diş eti rahatsızlıkları
  • Sebebi bilinmeyen alerjik reaksiyonlar
D Vitamini Takviyesi

D vitamini seviyeniz düşük ise doktorunuzun önereceği d vitamini takviyesini kullanabilirsiniz. Doktorunuz  d vitamini seviyenize göre hap yada iğne olarak d vitamini takviyesi verebilir. Ayrıca d vitaminin faydaları başlıklı yazımızdan faydalarını öğrenebilirsiniz. Not: Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Sağlıklı günler dileriz..


Bizden Haberdar Olun