Sağlık

Kilo Alma Sebepleri Nelerdir?


Neden kilo alırız? Sorusunun en çok verilen cevabı hareketsizlik ve aşırı yemek yeme olur. Fakat kimi zaman spor yapmamıza ve dengeli beslenmemize rağmen kilo alma nedenini bulamayız.. Bunun farklı sebepleri olabilir. Eğer anlayamadığınız şekilde kilo artışınız varsa , kaçınmanız gereken durumları tespit edip çözümü için destek alabilirsiniz.

Stres Kilo Alma Sebebi Mi?

Gün içerisinde stres oluşturabilecek bir çok duruma maruz kalırız. Fakat bu stres seviyesini artırdıkça vücut kötü şekilde etkilenmektedir. Bazı durumlarda çok fazla stres yeme isteğini artırır ve yemek yedikçe stres seviyesi düşüş gösterir. Yemek çözüm olarak görüldüğü için çok fazla kilo alabiliriz. Çok fazla strese maruz kalmak kortizol hormonu üretimini artıracağı için kilo alma neden olarak karşımıza çıkar. Bu durumdan kurtulmak ve rahatlamak için, meditasyon, yoga, spor, yürüyüş ve dinlendirici müzikler dinleyebilirsiniz. Bu aktiviteler sizi sakinleştirip yeme isteğinden ve stresten uzak tutacaktır. Gün içerisinde 5-10 dakikalık bu aktiviteler motivasyonunuzu artıracaktır.

Yapay Tatlandırıcı Kilo Aldırır Mı?

İnsan sağlığının en büyük düşmanlarından biri şekerdir. Genellikle  şekerden uzak durayım derken, marketlerdeki yapay tatlandırıcılı ürünler daha sağlıklı zannedilerek alınıyor. Ancak bu ürünler şekerden daha zararlı olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlandı.  Araştırmalarda yapay tatlandırıcılar yeme isteğini artırdığı kanıtlanmıştır. İçerisindeki kimyasallar şeker tadı ile beyni kandırdığı için alzheimer riskini artırmaktadır.  Beyne şeker geldiği sinyalini gönderip, vücudumuzun insülin salgılamasına neden olur. İnsülin salgılayan vücut şeker bulamadığı için daha fazla şeker sinyali yollar ve bu da sizin şeker hastalığına yakalanmanıza sebep olur.

Gıda İntoleransı / Gıda Hassasiyeti

Bazı kişiler bazı gıdalara karşı vücutları hassastır.  Bu gıdalar tüketildiğinde vücutta bazı değişikliklere neden olurlar. Geçirgen bağırsak sendromu yada bağırsaklarımızdaki bozukluklar, besinlerin bağırsakta iyi parçalanmasını engelleyebilir ve yediğimiz gıdalar tam parçalanmadan kana karışmaktadır. Vücudumuzun savunma sistemi ise bu gıdaları yabancı madde gibi algılar ve virüse saldırdığı gibi saldırmaya başlar. Savunma sistemi parçalanmayan gıdalara saldırdığında vücudumuzda enflamasyonlar oluşur. Artan CRP seviyesi de başta halsizlik, bağırsak sorunları ve metabolizma yavaşlaması gibi sorunlara yol açar. Aynı gıdaları bilmeden düzenli şekilde tüketmek bir çok hastalığa neden olabilir. Metabolizma yavaşlaması ve bağırsak sorunları kilo alımını tetikler ve hızlandırır. Tespiti için doktorunuza danışabilir ve gerekli kan testlerini yapmasını isteyebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz..


Bizden Haberdar Olun