Sağlık

Chia Tohumu Faydaları


Diyet yaparken tok tutan, tatlı krizlerini önleyen ve vücudunuza enerji veren bir yiyecek arıyorsanız chia tohumu tam size göre.  Chia tohumu nasıl tüketilir? Chia tohumu zayıflatır mı? gibi sorulara bu yazımızda sizlere detaylı bilgi vereceğiz.

Chia Tohumu Nedir?

Aztek ve Mayalılar için çok önemli bir gıda olan chia tohumu, büyük bir enerji kaynağı olarak tüketilirdi. İçerisinde bol miktarda protein, yağ e lif bulunmaktadır. Aztek ve Mayalılar, savaşlara ve uzun sürecek av'a giderken yanlarına aldıkları chia tohumlarını avuç dolusu tüketip uzun süreler tok durabilirlerdi. Günümüzde diyetisyenlerin de tavsiye ettiği chia, içerisinde Omage-3, mineraller, vitaminler, antioksidanlar ve bol miktarda diyet lifi bulunmaktadır.

Chia Tohumunun Faydaları

Chia' nın vücudumuza bir çok faydası bulunmaktadır.  Aşağıdaki görselde chia'nın besin değerlerini gösteren tablo yer almaktadır.

Chia Tohumu

Chia Tohumunun Cildinize Faydaları

İçerisinde bol miktarda antioksidan bulunduğu için bu antioksidanlar cildinizin onarılmasına ve yaşlanma belirtilerinin yok edilmesini sağlar.

Kalp Sağlığına Etkileri

Kalp sağlığınıza büyük faydaları olan chia, damar sertliğini önler. İçerisinde bulunan Omega-3 yağ asitleri sayesinde kan basıncını dengeler, kötü kolesterol düşürücü etkisi vardır. Kalp sağlığını korur.

Sindirim Sistemine Etkileri

Bol miktarda bulunan lif sayesinde insülin seviyenizi dengeler. Bağırsaktaki yararlı bakterilerin gelişmesini sağlar ve bağırsak florasını düzenler. Chia tohumu su ile temas ettiğinde şiştiği için midede tokluk hissi verir.

Diyabet ve Chia Tohumu

Avrupa da yapılan araştırmalar sonucunda chia' nın diyabeti engellediği ve var olan diyabet rahatsızlığının etkilerini hafiflettiği keşfedildi.

Chia Tohumunun Metabolizmaya Etkileri

Her gün tüketilen chia metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını arttırır. Diyet yaparken 1 porsiyon chia tüketirseniz hem daha hızlı kilo verir hemde enerjisiz kalmamış olursunuz.

Chia Kilo Verdirir Mi?

Kalsiyum, magnezyum, manganez, bakır, çinko, demir, fosfor ve bir çok mineral açısından zengin olan chia kendi ağırlığının neredeyse 10 katı sıvı emdiği için, sindirimi yavaşlatarak uzun süre yemek yeme hissini azaltır ve kilo vermenizi hızlandırır.

Kansere Karşı Güçlü Bir Silah!

Chia' nın içerisinde bol miktarda bulunan Omega-3 yağ asidi sayesinde kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğu keşfedilmiştir. Sağlıklı günler dileriz..


Bizden Haberdar Olun