Sağlık

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?


Günlük yaşantımızda ayak kokusu sorunu yaşayanlar bir hayli zor duruma düşürebilmektedir. Ayakkabılarını çıkardıklarında hoş olmayan kokular yayılır ve rahatsızlık verebilir. Bu yaz aylarında daha çok artmaktadır. Ayak kokusuna karşı bir çok doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemleri düzenli bir şekilde uyguladığınızda ayak kokusundan kurtulabilirsiniz.

Ayak Kokusu İçin Tuzlu Su Kürü

Ayak kokusu için uygulayabileceğiniz en kolay yöntemlerden biridir. Yarım çay bardağı tuzu 8 bardak sıcak suyun içerisine ekleyip karıştırın. Bu karışımın içerisinde ayaklarınızı 20 dakika bekletin ve daha sonra iyice kurulayın. Bu yöntem günde 2 defa uygulanabilir. Bu sayede ayaklarınızdaki fazla nem alınır ve ayaklarınızdaki bakteri oluşumu engellenmiş olur ve koku oluşmaz.

Yemeklik Soda

Yemeklik sodanın içerisinde bulunan sodyum bikarbonat bakteri oluşumunu engellediği için ayak kokusunu ortadan kaldıracaktır. 2 yemek kaşığı sodayı 7 bardak sıcak suyun içerisine ekleyin ve karıştırın. Ayaklarınızı bu karışımın içerisinde 15 dakika kadar bekletin. Günde 2 defa uygulayabileceğiniz bu karışımla ayaklarınız daha yumuşak ve sağlıklı olacaktır.

Ayak Kokusu Limon Suyu

Limonun içerisinde bulunan sitrik asit ayağınızdaki bakterileri öldürür ve kötü kokuyu alır. Ayrıca ayağınızdaki gözenekleri daraltacağı için fazla terlemeyi önleyip kokuyu azaltacaktır. 1 Çay bardağı limon suyunu 5 su bardağı su ile karıştırıp ayaklarınızı bu karşımın içerisinde 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra ayağınızı durulayıp iyice kurutabilirsiniz.

Ayak Kokusuna Çay

Ayaklarınızın gireceği bir kabın içerisine sıcak su ekledikten sonra 5 poşet çayı suyun içine bırakın ve 4 dakika demlenmesini bekleyin. Sonra bu suyun içerisinde ayaklarınızı 15 dakika bekletin. Çayın içerisinde bulunan tanninler ve polifenoller bulunur. Bunlar antibakteriyel özellikleri sayesinde ayağınızı kötü kokudan arındırmanızı sağlamaktadır.

Ayak Neden Kokar?

Ayakların kokma sebeplerinden en önemlisi aşırı terlemedir. Ayağımızın derisindeki nem oranı arttığı zaman bakteriler ve mantar için ideal bir ortam sağlanmış olur. Bu bakteriler çoğaldıkları zaman çok keskin ve kötü bir koku yapmaya başlar. Ayakların fazla terlemesinin yanı sıra ayak bakımı da kokuya sebep olur. Hava geçirgenliği olmayan malzemelerden üretilmiş çoraplar ve her gün aynı ayakkabıyı giymek ayaklarınızdaki bakterileri arttıracaktır. Ayak kokusu ile ilgili yazdığımız doğal çözümlerin yanı sıra kullandığınız ayakkabıları 1 gün giyip, ertesi gün havalandırmaya bırakmanız ayak sağlığı açısından önemlidir. Giyilen ayakkabının yerine ertesi gün farklı bir ayakkabı giyip diğerini havalandırmaya bırakmanız içerisindeki mantar ve bakteri oluşumunu durduracaktır.


Bizden Haberdar Olun