Sağlık

Yeni Kilo Verme Trendi İsveç Diyeti


Az çaba ile kısa sürede kilo vermek isteyenlerin yeni trendi isveç diyeti oldu. Hızlı bir şekilde fazla kilolarından kurtulmak her insanın hayalidir.  Kilolu halde iken hızlı bir şekilde kilo verip, sağlıklı olmak için bir çok diyet ve beslenme türü mevcut. Fakat bu diyet türü sizin için sağlıklı mı? Bu konuda sizin için biraz araştırma yaptık ve isveç diyeti ile ilgili bir çok bilgiye ulaşıp, sizin için derledik. Peşinen size şunu söylemeliyiz ki, kilo vermenin en sağlıklı yolu sağlıklı beslenme ve aktif bir yaşam. Beslenme ve spor bu işin olmazsa olmazlarındandır. Spor'u alışkanlık haline getirdiğinizde zaten kilo vermeniz daha sağlıklı ve daha hızlı olacaktır. Tabi ki vücudunuza aldığınız yakıt yani gıdalarda çok önemli olacaktır.

İsveç Diyeti Nedir?

Bu diyet, protein ağırlıklı olan et,tavuk ve balık gibi ürünlerin bolca tüketildiği bir diyet şeklidir. Düşük kalorili gıdaların tüketerek metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi amaçlıyor. Yeşilliklerin bolca olduğu isveç diyetinde çay yasak, fakat kahve tüketebiliyorsunuz. Kahvenin serbest olma nedeni ise içerdiği kafeinden dolayı. Kafein metabolizmayı hızlandırdığı için kahveyi içebiliyorsunuz.

İsveç Diyeti Ne Kadar Yapılmalı?

Bahsedilene göre bu diyetin minimum ve maksimum yapılış süresi mevcut. İsveç Diyeti minimum 3 gün maksimum 13 gün yapılabiliniyor. Öğün sırası bulunmamaktadır. Öğlen olan menüyü akşam yiyebiliyorsunuz. Sizi zorlayabilecek tek bir sorun var. Günlük olarak vücudunuzun beslenmesini 1000 kalori ile sınırlandırıyorsunuz. Eğer tekrar bu diyeti yapmak isterseniz 3 ay beklemeniz gerekiyor. Günlük beslenmede almamız gereken protein miktarı %10-%15 arasında iken, isveç diyetinde bu oran %70-%80 ler aralığında olmaktadır. Bu kadar yüksek dozda protein'e maruz kalmak kan yağlarının yükselmesi ve gut rahatsızlıklarına yakalanma riski oldukça yükseliyor. Yüksek protein miktarı ve az kalorili beslenme mide bulantısı, tırnak kırılması, diş problemleri ve halsizlik gibi rahatsızlıklara da sebep olabiliyor.

Kolesterol ve Diyabet'i Olanlar Dikkat!

Bu diyeti uygulamadan önce mutlaka bazı tahlilleri yaptırmanız gerekiyor. Bu diyeti hiç bir rahatsızlığınız yoksa uygulayabiliyorsunuz. Eğer yüksek kolesterol yada diyabet rahatsızlığınız varsa bu diyetten uzak durmanız gerekiyor.

İsveç Diyeti Zararları

Şimdi asıl soru şu bu diyet yapılmalı mı? Bizce yapılması hata olan bir diyet türüdür. Yüksek miktarda protein alımı yanı sıra az kalorili beslenme sizi halsiz bitkin ve bir çok hastalığa yakalanmanıza neden olabilir. Herkesin bünyesi farklıdır. Örneğin iri vücutlu birisini günlük 1000 kalori ile sınırlandırmak kötü sonuçlar doğurabilir. Tabi ki en önemlisi çay yok. Nasıl çay olmaz ben tavşan kanı çay içmeden yapamam güzel bir kahvaltı ile çay olmayacaksa olmaz olsun böyle diyet :) İsveç diyeti yerine daha dengeli beslenme ve spor ile bu işi kurtarabilirsiniz. Dengeli demek sadece sadece bir beslenme türüne ağırlık vermek değil. Protein, sağlıklı yağlar ve karbonhidratların içerisinde olduğu dengeli oranlarda hazırlanmış öğünlerle beslenerek ve egzersizler yaparak sağlıklı bir şekilde kilo verebilir ve sağlıklı olabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz..


Bizden Haberdar Olun