Sağlık

Menopoz Belirtileri ve Belirtileri Azaltacak Tavsiyeler


Menopoz nedir? Menopoz, kadın doğurganlığının kalıcı olarak sonlanmasına denir. Menapoza 30'lu yaşlarınızda da yakalanabilirsiniz. Çoğu kadın 40 ile 50'li yaşlar arasında menopoz dönemine giriyor. Bazı sağlık durumlarında erken menopoz dönemine girilebilir. Bu tamamen doğal bir süreç olmakla birlikte çözüm gerektiren bir sorun değildir. Menopoz döneminde kadınlık hormonlarında yaşanan dengesizlikler sebebi ile bazı ruh hali değişikliklerine, ani duygusal patlamalara ve uykusuzluk gibi bir takım semptomlar görülebilir. Menopoz Belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Peki menopoz döneminde ortaya çıkan bu belirtiler için ne yapmak gerekir? Bazı basit belirtiler için özellikle gece terlemeleri gibi belirtiler gün geçtikçe her hangi bir müdahaleye gerek olmadan kaybolmaya başlayacaktır. Belirtilerin hormon tedavisi görmeden önce de doğal yöntemlerle belirtilerin şiddetini en aza indirmek mümkün.

Menopoz Belirtileri

Menopoz belirtileri kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir ama en sık görünen menopoz belirtileri düzensiz adet döngüsü, gece terleme, ruh halinde ani değişimler, vajinada kuruluk, cinsel isteksizlik, göğüs küçülmesi,bel bölgesinde kalınlaşma gibi belirtiler görülebilir.

Menopoz İçin Doğal Çözümler

Menopoz belirtilerinin şiddetini azaltacak tedaviler mevcut fakat bu tedaviye başlamadan önce doğal çözüm önerilerimiz olacak.

Menopoz Belirtileri Azaltacak Doğal Besinler Tüketmelisiniz

Hormonları dengelemek ve menopoz belirtilerini azaltmak için içerisinde mineraller ve sağlıklı yağların olduğu beslenme düzenini hayatımıza yerleştirmeliyiz. Bu sayede menopoz belirtilerini daha az sorun ile atlatabilirsiniz.

  • Organik olarak yetiştirilmiş sebze ve meyveler
  • Lif açısından zengin gıdalar
  • Fermente edilmiş soya fasulyesi
  • Omega-3 yağları
  • Soğuk sıkım zeytinyağı
  • Su
  • Probiyotik gıdalar (ev yoğurdu,kefir vb..)
Menopozu Daha Kötü Hale Getiren Besinler

Menopoz döneminde dikkat etmeniz gereken en önemli husus sağlıksız besinlerden uzak durmak. Bu gıdalar semptomları daha şiddetli hale getirebilir. Özellikle paketlenmiş karbonhidrat ve şekerli gıdalar bu gıdalar hormonal dengesizlik yaratabilir ve belirtileri daha şiddetli hale getirebilir. Bunun yanında paketlenmiş ve sağlıksız olan hayvansal etlerdir. Bu etler fabrikasyon olarak üretildiği için içerisinde katkı maddeleri, hormonlar ve ilaçlar vasıtasıyla kalitesiz hale getirilir. Her zaman organik olarak beslenmeyi unutmayınız. Ayrıca; kızarmış yağlar, gazlı içecekler, alkol ve rafine yağlardan uzak durulmalıdır. Bu gıdalar menopoz belirtilerini daha şiddetli hale getirebilir ve farklı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Stres Seviyenizi Düzenleyin ve Azaltın

Menopoz dönemindeyken anksiyete seviyesi yükselmektedir. Bu durumda stres seviyenizi azaltmak yada kontrol altında tutmak gerekir. Stres nedeni ile devamlı yemek isteği, kilo artışı, uyku düzensizlikleri ve cinsel isteksizlik gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Stres seviyenizi azaltmak için farklı aktivitelere yönelmelisiniz bu sayede daha kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Bu aktiviteler arasında meditasyon, doğa yürüyüşleri, sosyal aktiviteler, gönüllü işler ve egzersizler yer almaktadır.

Yağların Etkisi

Hormonlarımızı dengeleme konusunda en önemli yağlardan olan Adaçayı yağı, aksiyete ve ani duygusal değişimleri gibi problemlere karşı en etkili yağlardandır. Ayrıca sarı papatya yağı da stresi azaltmada etkilidir.

Sosyal Çevre

Menopoz semptomlarını azaltmak için sosyal ilişkiler çok önemlidir. Bu dönemde sosyal olmanız hormon dengenizi düzenler ve karamsarlıktan sizi kurtarır. Stres problemi yaşayanlar için etkili bir yöntemdir. Sağlıklı günler dileriz..


Bizden Haberdar Olun